آشنایی با تاریخچه پیدایش پول


پول چیست؟ پول در معنی یعنی یک شی ارزشمند. اما در ۱۰٫۰۰۰ سال پیش، شکل و مواد پول تغییرات زیادی داشته است- از گاو و گوسفند و صدف گرفته تا پول های الکترونیکی امروزی. دراینجا ما نگاهی به تاریخچه پول می اندازیم.

پول چیست؟ پول در معنی یعنی یک شی ارزشمند. اما در 10.000 سال پیش، شکل و مواد پول تغییرات زیادی داشته است- از گاو و گوسفند و صدف گرفته تا پول های الکترونیکی امروزی. دراینجا ما نگاهی به تاریخچه پول می اندازیم.

در شروع و آغاز: معامله پایاپای

معامله پایاپای تعویض منابع یا خدمات به خاطر سود دوجانبه است، و قدمت این نوع خرید و فروش به ده هزار سال پیش بازمی گردد. برخی از افراد دلیل می آورند که این یک فعالیت انسانی نیست؛ چونکه گیاهان و حیوانات - روابطی که در اثر همزیستی به وجود می اید- برای مییلون ها سال مبادله می شدند. در این گونه موارد مبادله کننده قطعا کسی بوده که اولین بار از پول استفاده کرده است. امروزه اشخاص، سازمان ها و دولت ها هنوز از مبادله پایاپای به عنوان یکی از مدل های تعویض کالا یا خدمات استفاده می کنند، یا ترجیح می دهند استفاده کنند.

 

9000 تا 6000 قبل از میلاد.. احشام و اغنام (گله گاو)

.. احشام در طول تاریخ و در سراسر جهان فقط شامل گاوها نمی شده، بلکه گوسفند ،شتر و دیگر چارپایان اهلی معامله می شدند که اولین و قدیمی ترین شکل پول بودند. با پیشرفت کشاورزی دانه ها و حبوبات و سبزی های دیگر یا گیاهان در بسیاراز فرهنگ ها یک شکل استاندارد برای معامله به حساب می آمدند.

 

 

 

1200 قبل از میلاد: صدف ها

اولین استفاده از صدف ها صدف حلزون بود که در ابهای کم عمق اقیانوس هند و اطلس به مقدار زیاد در دسترس بود، در کشور چین اتفاق افتاد. در تاریخ جوامع زیادی از صدف به جای پول استفاده می کردند و حتی اخیرا در میانه این قرن صدف هنوز در بخش هایی از آفریقا مورد استفاده قرار می یگرد. صدف در تاریخ به مدت  طولانی و به طور وسیعی پول رایج بوده است.

 

1000 سال قبل از میلاد: اولین پول فلزی و سکه

صدف های ساخته شده از برنج و مس اولین بار در اواخر پادینه سنگی در چین درست شدند و نمونه های اولیه از سکه های فلزی به شمار می آیند. ابزارهای فلزی در نقش پول، مثل بیل و چاقو نیز اولین بار در چین مورد استفاده قرار گرفتند. ماده اصلی سکه های چینی از آهن بود با سوراخی در وسط که بتوان آنها را مثل یک زنجیر با هم دسته کرد.

 

 

500 قبل از میلاد: سکه های مدرن

خارج از چین اولین بار سکه ها به شکل گلوله های نقره بود. که بی شباهت به شکل گرد سکه های امروزی نبود، و تصاویر و عکس خدایان مختلف و پادشاهان را برای سندیت دادن روی آنها نقش می زدند. این سکه های شروع و آغازین اولین بار در لیدیا،  که بخشی از ترکیه امروزی است ظاهر شد، اما به سرعت در یونان، ایران، مقدونیه و بعد در امپراطوری روم کپی و بعد اصلاح شد. برخلاف سکه های چینی که ماده اصلی شان اهن بود، این سکه های جدید با فلزهای باارزشی مثل نقره، برنج و طلا ساخته می شد.

 

 

118 قبل از میلاد: پول چرم

پول چرمی در چین به شکل تکه های یک فوت مربعی از پوست آهوی سفید با لبه های رنگی استفاده  می شود.این پول را می توان اولین نمونه معتبر از اسکناس دانست.

 

800 تا 900 بعد از میلاد: بینی
عبارت «با بینی ات پرداخت کن» از دانمارکی های  ایرلند می آید، که بینی کسانی که در پرداخت مالیات دانمارکی بی قید بودند شکاف می دادند.
806: اسکناس پول رایج

اولین اسکناس های کاغذی در چین استفاده شدند. در کل چینی ها حدود 500 سال پول های کاغذی اولیه را تجربه کردند، از قرن نهم تا پونزدهم. در این مرحله تولید پول کاغذی بالا رفت و به خاطر بالا رفتن تورم به سرعت ارزشش را از دست داد. سپس هنگام شروع 1455 استفاده از پول کاغذی در چین برای صدها سال کاملا از بین رفت.

 

1500: Potlach

Potlach از یک رسم هندی Chinook می آید که در فرهنگ های هندی آمریکای شمالی زیادی وجود دارد. در این مراسم فقط هدایا داده نمی شود، بلکه رقص، جشن و دیگر ایین عمومی برگزار می شود. در برخی از نمونه ها potlatch اولین نمونه استفاده از پول در جوامع مرموز قبلیه ای بود. چونکه تبادل هدایا در تعیین رتبه اجتماعی رهبر اهمیت زیادی داشت. همان طور که هدایا به سمت اسراف و تجمل کشیده می شد، potlatch نیز از کنترل خارج می شد تا جایی که قبیله ها برای  رقابت با یکدیگر جشن های بزرگ و عظیم تر و مفصل تر ترتیب می دادند.

 

Wampum : 1535

اولین استفاده از Wampum به صورت مهره های درون یک ریسمان بود که از صدف های حلزون ساخته می شد اولین بار توسط مردم هندی- آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت. احتمالا این واسطه پولی قبل از این تاریخ هم وجود داشته است. کلمه هندی Wampum به معنی سفید است که رنگ دانه ها و مهره ها بوده است.

 

معیار طلا: 1819

طلا به طور رسمی در سال 1816 در انگلستان معیار ارزش گذاری بود. در آن زمان دستورالعمل هایی درست می شدند تا اجازه تولید بدون تورم اسکناس های استاندارد را بدهند که نشان دهنده مقدار معینی از طلا بود. این اسکناس ها  صدها سال قبل از این زمان در انگلیس و اروپا استفاده می شد، اما ارزششان مستقیما با طلا ارتباط نداشت. در آمریکا عمل معیار طلا در سال 1900 به صورت رسمی تصویب شد که به تاسیس بانک مرکزی کمک کرد.

 

پایان دوره معیار طلا: 1930

افسردگی بسیارزیاد در دهه 30 در سراسر جهان مقدمه ای بود برای پایان یافتن استاندارد طلا. در آمریکا درمورد معیار طلا تجدید نظر شد و ارزش طلا پایین آمد. این اولین قدم برای پاین یافتن این ارتباط شد. این معیارهای طلای بین المللی و انگلیسی هم پایان یافت و پیچیدگی های این نامه پولی بین المللی شروع و آغاز شد.

 

دوره حاضر:

امروزه پول رایج استفاده شده و توسعه پیدا می کند و مدرک آن هم اسکناس های بیل فرانکلین 100 دلاری جدید است.

آینده: پول الکترونیک
در عصر دیجیتال، معامله های اقتصادی به صورت منظم به صورت الکترونیکی اتفاق می افتد، بدون هیچ گونه  مبادله فیزیکی پول. پول های دیجیتالی به شکل بیت و بایت احتمالا در آینده پول رایج مردم می شود.

جهت اطلاع از آخرین تغییرات وب سایت نازترین در خبرنامه وبلاگ ثبت نام کنید:
نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:یک شنبه 19 آبان 1392